0

EMDR,  Türkçe açılımıyla Göz Hareketleriyle Duyarsızlaştırma ve Yeniden İşleme, sıkça kullanılan bir psikoterapi yaklaşımıdır ve bu güne kadar tüm dünyada milyonlarca kişinin pek çok psikolojik rahatsızlığının başarıyla tedavi edilmesini sağlamıştır. Temel varsayım; ” bu gün yaşanan psikolojik rahatsızlıkların arkasında geçmiş yaşantıların ve travmatik anıların etkileri bulunmaktadır”.  EMDR Terapisi ile bu anılar yeniden ele alınır, kişinin kendisi ile ilgili olumsuz inançları, duyguları, bedensel tepkileri ve bu gün onu etkileyen tüm tetikleyicileri keşfedilir. Terapist eşliğinde yeniden işleme ve duyarsızlaştırma gerçekleştirilir. Kişi böylece artık o anılarla ilgili rahatsız olmaz, yeni ve daha sağlıklı bir çerçeveden bakabilir.
Örneğin beynimizin geçmişe dönüp çocukluğumuzu tarayarak utanç verici bir olay bulmasına izin verirsek, çoğumuz hala aynı olumsuz duyguları yaşadığımızı veya o sıradaki düşüncemizin otomatik olarak ortaya çıktığını fark edecektir. Bedenimizdeki çekilmeyi hissederiz. EMDR uygulamasını yönlendiren Adaptif Bilgi İşleme modeline göre bu anı uygun şekilde yeterince işlenmemiştir ve bu otomatik olarak yükselen düşünceler, duygular ve bedensel tepkiler, güncel benzer durumlarda algı ve davranışlarımızı uygunsuz biçimde renklendiriyor olabilir. Otoriteye, gruplara, yeni öğrenme deneyimlerine ya da o anıda öne çıkan şey ne ise ona olumsuz tepki gösterebiliriz. Bunlar sadece şartlanmış tepkiler değildir, bunlar hafızamıza kazınmış tepkilerdir. Bir olay yeterli şekilde işlendiğinde biz olayı hatırlarız, ancak eski duyguları ya da hisleri tekrar hissetmeyiz. Anılarımız tarafından bilgilendiriliriz ama kontrol edilmeyiz.(Shapiro, 2001)

EMDR Terapisi ile çalışılan konular şunlardır;

Öfke sorunları

Kaygı bozuklukları

Panik bozukluklar

Fobi

Bağımlılık

Depresyon

Cinsel istismar

Sınav Kaygısı

Öz güven sorunları

Yas

Travma sonrası stres bozukluğu

İkincil Travma

Göz hareketlerinin iyileştirici etkisi ilk olarak 1979’da Francine Shapiro tarafından keşfedilmiştir, uzun yıllar gerçekleştirilen çalışmalar ile 1987 de cinsel taciz mağdurları, Vietnam gazileri ile ilk çalışma gerçekleştirilmiştir.Olumlu sonuçlar alınmış ve devamında pek çok EMDR çalışması yapılmıştır. Dünya Sağlık Örgütü (WHO) 2013 yılında stresi azaltma ve travmatik yaşantıların olumsuz etkilerini azaltmada EMDR Terapisinin kullanımını önermiştir.

EMDR Terapi süreci nasıldır?

Kişiler çoğunlukla travmatik anılarını çalışmak konusunda tedirgindirler. “Ya aslında bilmediğim daha büyük travmalarım ortaya çıkarsa, baş edemezsem ” gibi düşüncelere sahiptirler. Terapi süresince bilinç açıktır ve henüz travma çalışılmaya başlamadan önce terapist sizin için ” güvenli yer, kaynak geliştirme” yöntemleri ile sizi güçlendirir, olumsuz duygular için bir kalkan hazırlar ve süreç her zaman terapistin kontrolü altındadır.

Neden EMDR Terapisi
Geçmişte yaşadığınız rahatsızlık verici bir olay, yaşandığı şekliyle orada kilitli kalmıştır ve bu günkü algılarınızı etkileyerek sizin şimdiki zamana da eksiklik, güvensizlik, kontrol eksikliği çerçevesinde bakmanıza sebep olur. Olayın yaşandığı anda “ben değersizim, sevilmeye layık değilim, haketmiyorum” inançları geliştirisiniz ve bu inançlar bu gün ve gelecekte sizin tepkilerinizi etkisi altında tutmaya devam eder. Bu olumsuz inançlar EMDR Terapisi ile olumlu inançlara dönüştürülür, anılar yeniden işlenir ve anının size öğretici bilgisi kalır, rahatsız edici etkileri ortadan kalkar. İşte bu gün ve gelecekte sağlıklı tepkiler vermek, kendinizle ilgili olumlu inançlara sahip olmak için faydası kanıtlanmış bir terapi yöntemi olan EMDR pek çok insana olduğu gibi size de yardımcı olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir